Γενικά

1o Μαθητικό Συνέδριο Ανατολικής Αττικής “Επιστημονικές διαδρομές στον πολιτισμό και τις επιστήμες”

synedrio

Η πραγματοποίηση του 1ου Μαθητικού Συνεδρίου στην περιοχή μας είναι ένα πολύ σημαντικό γεγονός για τους μαθητές μας. Υπάρχουν μάλιστα εργασίες που συνδράμουν στους σκοπούς του δικτύου μας ΣΥΝ.

Το 1ο Μαθητικό Συνέδριο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αν. Αττικής, με εντίτλο θέμα «Ερευνητικές Διαδρομές στον Πολιτισμό και στις Επιστήμες» διοργανώνεται για πρώτη φορά, συνενώνοντας 178 εκπαιδευτικές μονάδες, 5013 εκπαιδευτικούς και  40912 μαθητές/-τριες σε μια μεγάλη και ισχυρή κοινότητα μάθησης.

Στόχος του 1ου Μαθητικού Συνεδρίου είναι να προωθήσει  την κριτική σκέψη και τα υπάρχοντα μορφωτικά ενδιαφέροντα των μαθητών/-τριών, να δημιουργήσει  άλλα αξιόλογα, όπως και να ενισχύσει την επιστημονική έρευνα σύμφωνα με τις αρχές και τους κανόνες που τη διέπουν, ενθαρρύνοντας την καινοτομία, την πρωτοτυπία, τη συνεργασία και τις ψηφιακές δεξιότητες προς όφελος όλης της μαθητικής κοινότητας. Επίσης η καλλιέργεια και η ανάδειξη των γνώσεων και δεξιοτήτων των μαθητών/-τριών,  η οικοδόμηση της αντικειμενικής σκέψης και  της δημιουργικής φαντασίας,  η  ενίσχυση των προσπαθειών διαθεματικής και διεπιστημονικής προσέγγισης στο πλαίσιο των σχολικών μαθημάτων, καθώς και η απόκτηση εμπειριών στις διαδικασίες συμμετοχής σε ένα συνέδριο, είναι σίγουρα ανάμεσα στους στόχους που επιδιώκουμε μέσω του 1ου Μαθητικού Συνεδρίου.