the green city
Δράσεις Κοινωνικές

Πρόγραμμα Επιβράβευσης Ανακύκλωσης Πολιτών της ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΣ ΑΤΤΙΚΗΣ το μεγαλύτερο της Ευρώπης  THE GREEN CITY

Ένα Κινητό Πράσινο Σημείο της δράσης θα επισκεφθεί το σχολείο μας στις 30 Νοεμβρίου.

Θα γίνει ενημέρωση με διαδραστικές ερωτοαπαντήσεις στα παιδιά, για την ανακύκλωση και τη σημαντικότητα της.  Η παρουσίαση διαρκεί περίπου 15-20 λεπτά και πραγματοποιείται σε group ανάλογα με το συνολικό αριθμό των μαθητών. Κατά τη διάρκεια της δράσης το ΚΠΣ βρίσκεται στον προαύλιο χώρο (μετά από ειδική άδεια) έτσι ώστε οι μικροί πολίτες να βλέπουν ζωντανά όλες τις λεπτομέρειες και τις διαδικασίες όσων περιγράφονται στην παρουσίαση.

Σε κάθε δράση γίνεται ενημέρωση /ευαισθητοποίηση από το εξειδικευμένο πλήρωμα για το Πρόγραμμα Επιβράβευσης της Περιφέρειας Αττικής τονίζοντας τα οφέλη αλλά και τη δυνατότητα να ανακυκλώνουν τα διαχωρισμένα υλικά 8 κατηγοριών (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα)

Τα παιδιά μετά το τέλος της ενημέρωσης, προσκομίζουν τα ανακυκλώσιμα τους στο όχημα, τα οποία και ζυγίζονται και οι πόντοι που προκύπτουν, βάσει του τύπου και βάρους κάθε υλικού, πιστώνονται σε ένα λογαριασμό του σχολείου και μπορούν να τους εξαργυρώσουν σε δωροεπιταγές, είτε μέσω του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων ή μέσω του Διευθυντή του Σχολείου.

Επιπρόσθετα, δίδεται έντυπο υλικό με παιχνίδι ανακύκλωσης καθώς και υλικό με σκοπό να προωθηθεί και στους γονείς.

Tα παιδιά θα μπορούσαν να έχουν συγκεντρώσει ανακυκλώσιμα σε συνεργασία με τους υπεύθυνους περιβαλλοντικών προγραμμάτων του σχολείου (Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα, Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα/Υφάσματα), ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΣΕ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΣΑΚΟΥΛΕΣ ΑΝΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ  για να δουν και στην πράξη την όλη διαδικασία.